Vyhľadávanie v online časopise
Online časopis
Dudzíková Jelínková, D.: Sloboda prejavu sudcu.
Vyskúšajte našu 10-dňovú skúšobnú licenciu a získajte prístup k celému portálu zadarmo. Stačí sa bezplatne zaregistrovať.
Chcem prístup zdarma
Máte už predplatné?
Prihláste sa.
Bratislava: Wolters Kluwer, 2024 strán 92
Sloboda slova je imanentne spájaná s demokraciou. Anglický intelektuál John Milton v roku 1644 vo svojom pojednaní Areopagitika, alebo reč o slobode tlače konštatuje: "Dajte mi slobodu poznania a prejavu, aby som mohol slobodne argumentovať podľa svojho svedomia ...".
Článok 11 francúzskej Deklarácie práv človeka a občana z roku 1789 stanovoval: "

Sloboda šírenia myšlienok a názoru je jedným z najcennejších ľudských práv. Každý teda môže slobodne hovoriť, písať, tlačiť, s výnimkou prípadov zneužitia tejto slobody stanovených zákonom.
".
Francúzskemu filozofovi a osvietenskému spisovateľovi Voltairovi je pripisovaný výrok: "
Nesúhlasím s Vami, ale budem do poslednej kvapky krvi bojovať za to, aby ste to mohli povedať.
".Sloboda prejavu je takpovediac obligatórnou súčasťou ústav demokratických právnych štátov a ľudsko-právnych katalógov prijímaných na medzinárodnej úrovni. V kontexte Slovenskej republiky je potrebné spomenúť aspoň článok 26 Ústavy Slovenskej republiky, článok 11 Charty základných práv Európskej únie, či článok 10 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd.
Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu vo svojej judikatúre zdôrazňuje, že sloboda prejavu je esenciálnym základom demokratickej spoločnosti, základnou podmienkou jej vývoja a vývoja každého jednotlivca.
1)
Sloboda prejavu však nie je absolútna. Jej hranicami je zvyčajne ochrana práv a slobôd iných. Ústavný súd Slovenskej republiky v nedávnom rozhodnutí dokonca konštatoval, že zdvorilá komunikácia je implicitnou náležitosťou ústavnej sťažnosti.
2)
Limity slobody prejavu môžu vyplývať i z dôvodov funkčnej legitimity a akceptácie autority súdnej moci, požiadavky nestrannosti súdnej moci a nezasahovania do práva na spravodlivý proces konkrétnych účastníkov konania. A okrem toho, ako autorka uvádza v recenzovanej publikácii na str. 48, je potrebné zohľadniť skutočnosť, že:
"... keď sa sudca verejne vyjadrí, prednesie na verejnosti svoj názor, tento názor získava určitú nezanedbateľnú váhu a legitimitu už len tým, že ho predniesol sudca.
".Práve problematike slobody prejavu sudcu sa v publikácii "Sloboda prejavu sudcu" venuje bývalá advokátka Dana Jelinková Dudzíková, ktorá v súčasnosti pôsobí ako členka Súdnej rady Slovenskej republiky, sudkyňa Správneho súdu v Bratislave, predsedníčka Medzinárodného výboru Združenia sudcov Slovenska a členka Združenia sudcov Slovenska.
Pomerne útla 92-stranová publikácia je štruktúrovaná do štyroch kapitol: 1. Pramene; 2. Rozhodovacia činnosť Súdnej rady SR; 3. Rozhodovacia činnosť vnútroštátnych súdov; 4. Rozhodovacia činnosť ESĽP.
V prvej kapitole s názvom "Pramene" autorka uvádza základnú ústavnú a zákonnú úpravu aplikovateľnú na slobodu prejavu sudcu (zákon č. 382/2000 Z. z. o sudcoch a prísediacich a zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov), medzinárodné odporúčania, stanoviská a ďalšie soft law pramene [odporúčanie Výboru ministrov Rady Európy o sudcoch: nezávislosť, efektívnosť a zodpovednosť zo dňa 17. novembra 2010, Londýnska deklarácia o sudcovskej etike, schválená Valným zhromaždením Európskej siete súdnych rád v roku 2010, Magna charta sudcov schválená Poradnou radou európskych sudcov (CCJE) v roku 2010, atď.].
V druhej kapitole "Rozhodovacia činnosť Súdnej rady SR" autorka sumarizuje obsah uznesení Súdnej rady Slovenskej republiky, prijatých v kontexte slobody prejavu sudcov, a to od všeobecných požiadaviek na slobodu prejavu sudcu, cez aspekty slobody prejavu sudcu v komunikácii s predsedom súdu, slobodu prejavu sudcu na pracovisku, aspekty lojality sudcu k právnemu poriadku, stanoviská sudcu k medializovaným informáciám, prejav sudcu v konaní pred Súdnou radou Slovenskej republiky, až po verejné vyjadrenie nesúhlasného názoru sudcu s rozhodovacou činnosťou nadriadeného súdu. Chránené slobodou prejavu nie sú vyjadrenia sudcu motivované osobnými pohnútkami, krivdou, či očakávaním osobného prospechu ...
3)
.Tretia kapitola zameraná na rozhodovaciu činnosť vnútroštátnych súdov obsahuje najmä kľúčové informácie - z dvoch rozsudkov disciplinárnych senátov Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky (sp. zn. 32 D 16/2021 a sp. zn. 32 D 22/2022), dvoch nálezov Ústavného súdu Českej republiky (sp. zn. I ÚS 2617/15 z 5. septembra 2016 a sp. zn. IV ÚS 2609/16 z 11. apríla 2017, ale aj rozhodovaciu prax nemeckého Spolkového ústavného súdu. Sudca musí byť zdržanlivý v prejavoch týkajúcich sa politickej súťaže.
4)
Osobitne prínosnou je štvrtá kapitola stručne sumarizujúca neuralgické informácie z judikátov Európskeho súdu pre ľudské práva vo veciach: Wille proti Lichtenštajnsku, sťažnosť č. 28396/95; Baka proti Maďarsku, sťažnosť č. 20261/12; Guz proti Poľsku, sťažnosť č. 965/12; Todorova proti Bulharsku, sťažnosť č. 40072/13; Panioglu proti Rumunsku, sťažnosť č. 33794/14; Manole proti Moldavsku, sťažnosť č. 26360/19; Žurek proti Poľsku, sťažnosť č. 39650/18; Kozan proti Turecku, sťažnosť č. 16695/19. V prípadoch, keď sa sudca vyjadruje k právnym predpisom z oblasti súdnictva s cieľom brániť právny štát, nezávislosť súdnictva nielen vo svojom mene, ale aj v mene súdnej rady, orgánu sudcovskej samosprávy či združenia sudcov, ochrana poskytovaná podľa článku 10 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôdsa ešte zvýši.
5)
V závere publikácie autorka ponúka test (katalóg otázok), ktorý by mal sudca realizovať pred realizáciou slobody prejavu. Mal by si definovať dôvod a motiváciu prejavu, teda to, čoho sa prejav týka, kde svoj prejav bude realizovať, aký je cieľ prejavu, aké výrazové prostriedky použije, aké budú dôsledky prejavu a aký je situačný kontext prejavu.
6)
Publikácia predstavuje stručnú a výstižnú sumarizáciu národnej i nadnárodnej rozhodovacej praxe vo veci realizácie slobody prejavu sudcu a predstavuje tak cennú praktickú pomôcku pre sudcov, ale aj pre širšiu akademickú obec. Čitateľom ju preto vrelo odporúčam.
1) Pozri rozsudok Európskeho súdu pre ľudské práva vo veci Handy side v. Spojené kráľovstvo, zo 7. decembra 1976, sťažnosť č. 5493/72, ods. 49.
2) Pozri uznesenie Ústavného súdu Slovenskej republiky I. ÚS 543/2024 z 2. októbra 2024, bod 16.: "Ak sa v úradnom styku komunikuje bez emócií, osobných útokov či agresie, vytvárajú sa tým zdravé predpoklady, aby sa všetci mohli sústrediť na podstatu sporu a racionálne hodnotenie všetkých okolností prípadu, čo v konečnom dôsledku nevyhnutne prispieva k spravodlivému rozhodnutiu. Aj názory, ktorými účastník konania alebo jeho právny zástupca nesúhlasia s rozhodnutiami súdov, sa dajú formulovať vecne, slušne a zdvorilo a nestrácajú pritom na svojej presvedčivosti. Nemožno privoliť, aby sa novou normou slušnej úradnej komunikácie stali útočné prejavy, ktorých primárnou úlohou nie je zdôrazniť fakty, ale vyvolať negatívne a pohŕdavé emócie k názorom iných. Ústavný súd sa aj týmto spôsobom dôrazne hlási k tomu, že mieni dbať na presadzovanie rešpektu medzi všetkými subjektmi zúčastnenými na konaní. Zdôrazňuje pritom, že zdvorilá úradná komunikácia je nepochybne implicitnou formálnou náležitosťou ústavnej sťažnosti.".
3) Pozri DUDZÍKOVÁ JELÍNKOVÁ, D.: Sloboda prejavu sudcu, Bratislava: Wolters Kluwer 2024, str. 44.
4) Pozri DUDZÍKOVÁ JELÍNKOVÁ, D.: Sloboda prejavu sudcu, Bratislava: Wolters Kluwer 2024, str. 59.
5) Pozri DUDZÍKOVÁ JELÍNKOVÁ, D.: Sloboda prejavu sudcu, Bratislava: Wolters Kluwer 2024, str. 79.
6) Pozri DUDZÍKOVÁ JELÍNKOVÁ, D.: Sloboda prejavu sudcu, Bratislava: Wolters Kluwer 2024, str. 83 - 84.
Vydanie Justičná revue 2/2025
