Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Online časopis

Vybrané rozhodnutia ESĽP vyhlásené od 3. februára do 15. marca 2022 - I. V. T. proti Rumunsku

rozsudok z 1. marca 2022 k sťažnosti č. 35582/15 pre porušenie článku 8 Dohovoru (právo na rešpektovanie súkromného a rodinného života) v kontexte televízneho interview s maloletou osobou bez súhlasu rodičov

Sťažovateľka je rumunská štátna príslušníčka, ktorá sa narodila v roku 2001 a žije v Bukurešti v Rumunsku.
V roku 2012 spolužiačka sťažovateľky zomrela tak, že vypadla z vlaku počas školského výletu. Reportér rumunskej televízie urobil o tejto udalosti rozhovor so sťažovateľkou (v tom čase vo veku 11 rokov) a s niektorými ďalšími spolužiakmi. Reportér si nevyžiadal súhlas rodičov a učiteľka pri rozhovore nebola prítomná.
Sťažovateľka okrem iného vyhlásila, že počula, že zosnulé dieťa vypadlo z vlaku v neprítomnosti učiteľky. Najmä uviedla, že pokiaľ ide o prítomnosť učiteľov, "mali sa viac starať o bezpečnosť žiakov."
Rozhovor bol odvysielaný ešte vten istý deň. Prepis rozhovoru bol zverejnený na webstránke televízneho kanála s názvom "Spolužiaci dievčaťa, ktoré vypadlo z vlaku, sú šokovaní. Keď sa stala tragédia, žiačka šla na toaletu." Sťažovateľka bola po zverejnení interview vystavená negatívnemu prístupu študentov, personálu a orgánov školy.
V roku 2013 sťažovateľka podala žalobu na televíznu spoločnosť, v ktorej sa domáhala odškodnenia. Okresný súd v meste Ploiesti rozhodol v jej prospech a z dôvodu nezabezpečenia súhlasu rodičov priznal sťažovateľk
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).