prof. JUDr. Jozef Čentéš, PhD.
- Článek
Predkladaným príspevkom jeho autori analyzujú pomer špeciality medzi ustanovením § 117 a § 114 Trestného poriadku v tom kontexte, či je použitie informačno-technických prostriedkov (ďalej len "ITP") agentom v obydlí možné bez vydania osobitného, (ďalšieho) príkazu podľa § 114 Trestného poriadku. Predmetný príspevok je pokračovaním skôr publikovaných článkov.
- Článek
V článku autor venuje pozornosť prezentovaniu názorov k problematike drogovej trestnej činnosti v podmienkach Slovenskej republiky, najmä vybraných trestnoprávnych a spoločenských aspektov. V úvode sa zaoberá právnym rámcom protidrogovej politiky z pohľadu EÚ, existujúcimi koncepciami, od liečenia konzumentov drog až po ich trestanie. Ďalej je venovaná pozornosť trestnoprávnej zodpovednosti za protiprávne delikty. Autor konštatuje, že je evidentný výrazný príklon SR k retributívnej justícii, pričom navrhuje väčší príklon k restoratívnej justícii, hlavne v kombinácii ukladania ochranného liečenia popri trestoch (v prípade konzumentov drog). Vyslovuje sa za prísne trestanie výrobcov drogy, jej pašerákov, distribútorov, obchodníkov s ňou, k čomu smeruje aj novelizovaná právna úprava (zákon č. 40/2024 Z. z.); táto však nie je dostatočná a identifikuje námety na jej zlepšenie.
- Článek
Článkom reflektujeme na právno-aplikačný problém opakovaného predĺženia lehoty na použitie agenta/ov v tej istej trestnej veci, pričom bližšie glosujeme § 117 ods. 7 Trestného poriadku. Neopomíname pripojiť výkladový oblúk smerom k proporcionálnosti dôvodov predĺženia pôvodnej zákonnej šesťmesačnej lehoty na použitie agenta a tieto bližšie popisujeme. V reťazci príčinnej chronologickej súvzťažnosti venujeme pozornosť taktiež zákonným dôvodom opakovaného vykonania predstieraného prevodu pri nákupe a/alebo predaji omamnej alebo psychotropnej látky agentom.
- Článek
V článku autori venujú pozornosť inštitútu zrušenia právoplatných rozhodnutí v prípravnom konaní z hľadiska jeho charakteristiky a poznatkov z jeho uplatňovania v aplikačnej praxi. Na základe analýzy tohto trestno-procesného inštitútu charakterizujú jeho vzťah k uplatňovaniu ďalších inštitútov. Pozornosť tiež autori zameriavajú na nedostatky jeho právnej úpravy a uplatnenie návrhov na jeho legislatívne zmeny pro futuro.
- Článek
Medzi témy, ktorým je dlhodobo venovaná pozornosť v odbornej a laickej verejnosti v Slovenskej republike, nesporne patrí právna úprava trestnosti neoprávneného prechovávania omamných a psychotropných látok. Z týchto látok je najčastejšie venovaná pozornosť trestnosti neoprávneného prechovávania rastliny rodu Cannabis (konopa). Uvedená okolnosť súvisí s tým, že neoprávnené nakladanie s touto rastlinou predstavuje najväčší počet trestných stíhaní obvinených za tzv. drogové trestné činy. Z týchto dôvodov každá zmena právnej úpravy je citlivo vnímaná a má dosah aj na efektivitu činnosti orgánov aplikácie práva v trestnom konaní. S prihliadnutím na tieto okolnosti v článku zameriavame pozornosť na aktuálnu právnu úpravu trestnosti neoprávneného prechovávania omamných a psychotropných látok z rastliny rodu Cannabis (konopa), ako aj navrhovanú novelu Trestného zákona.
- Článek
Aktuálnou otázkou súčasnosti je nesporne uplatňovanie zhromažďovacieho práva, ktoré je garantované tak na medzinárodnoprávnej úrovni, na úrovni práva EÚ, ako aj na vnútroštátnej úrovni. Uplatňovanie zhromažďovacieho práva poskytuje jednotlivcom účinný prostriedok k vyjadrovaniu názorov na veci verejné a predstavuje jednu z hlavných foriem aktívnej účasti na verejnom živote. Z týchto dôvodov vystupuje do popredia otázka nielen garantovania tohto práva, ale aj vymedzenia podmienok na jeho obmedzenie. Referenčným rámcom na obmedzenie tohto práva je najmä rozhodovacia činnosť Európskeho súdu pre ľudské práva. Autori sa zamýšľajú najmä nad obmedzením tohto práva policajtom – príslušníkom Policajného zboru Slovenskej republiky.
- Článek
V predkladanom príspevku sa zaoberáme z pohľadu viac ako 10-ročnej znaleckej praxe znaleckej organizácie a znaleckého ústavu zásadnými odbornými a metodologickými pochybeniami znalcov, ktoré považujeme za významné v prípadoch posudzovania poskytovania zdravotnej starostlivosti. Osobitný priestor sme venovali úvahám o nutnosti metodologicky správneho výkonu znaleckej činnosti z pohľadu meritórneho rozhodnutia.
In this paper, we analyse the fundamental professional and methodological failures of expert witnesses in cases of medical malpractice. Our paper reflects more than 10 years of experience of an institutional expert witness organization and expert witness institute. We devoted a special space to considera tions on the need for methodologically correct performance of expert witness activities from the point of decision on the merits.
1)
- Článek
Komplikovanosť vzťahu medzinárodného práva, práva EÚ a vnútroštátneho práva spôsobuje, že sa rozširujú dezinterpretácie v otázkach súladu slovenskej právnej úpravy spolupracujúceho obvineného s medzinárodným právom (v európskom regióne) a právom EÚ. V predkladanom článku sa pokúšajú autori tieto otázky objasniť, a to aj prostredníctvom rozboru aktuálneho rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva vo veci Adamčo proti Slovenskej republike.1)
The complexity of the relationship between international law, EU law and national law causes misinterpretations in the area of compliance of the Slovak legislation of the cooperating accused with international law (in the European region) and EU law. In this article, the authors attempt to clarify these issues, including through an analysis of the current decision of the European Court of Human Rights in the Adamčo v. Slovakia case.
- Článek
KONTROLA ODPOČÚVANIA MIMO TRESTNÉHO KONANIA Odpočúvanie mimo trestného konania ustanovuje zákon o ochrane pred odpočúvaním a to úpravou informačno-technických prostriedkov pri odpočúvaní a zaznamenávaní v rámci telekomunikačných činností. Uvedenú...
- Článek
KONTROLA ODPOČÚVANIA V TRESTNOM KONANÍ Spôsoby a formy páchania trestnej činnosti sú predmetom záujmu odborníkov z viacerých vedných odborov, ako aj laickej verejnosti. V posledných desaťročiach vystupuje do popredia...
- Článek
NEDOVOLENÉ PRECHOVÁVANIE OMAMNÝCH ALEBO PSYCHOTROPNÝCH LÁTOK Riešenie negatívnych dôsledkov užívania omamných a psychotropných látok (ďalej len "OLPL") je predmetom dlhodobého záujmu odborníkov, ako aj laickej verejnosti. Účinné riešenie tohto...