Právo na obhajobu a porušenie pracovnej disciplíny zamestnanca

PRÁVO NA OBHAJOBU A PORUŠENIE PRACOVNEJ DISCIPLÍNY ZAMESTNANCA
V praxi sa často stáva, že zamestnávateľ preveruje prostredníctvom vlastných organizačných útvarov, či došlo k porušeniu pracovnej disciplíny na určitom skutkovom základe a či sa ho dopustil určitý zamestnanec.
Uvedené preverovanie je často spojené s formou podania vysvetlenia príp. vyjadrenia nadriadenému alebo inému útvaru či zložke, ktorá je príslušná na takéto konanie (škodová komisia, disciplinárna komisia, odd. vnútornej kontroly, odd. bezpečnosti atď.).
Štatút uvedených útvarov, komisií resp. zložiek je upravený spravidla vnútorným predpisom zamestnávateľa, ktorý vymedzuje ich procesný postup a rozsah kompetencie, o. i. aj právo požadovať vysvetlenia a povinnosť súčinnosti zamestnancom s týmto útvarmi.
Zvyšovaním právneho povedomia zamestnancov sa čoraz častejšie možno stretnúť s požiadavkou zamestnanca aby pri podaní uvedeného vysvetlenia bol prítomný aj jeho právny zástupca, ktorý mu poskytuje právnu pomoc v danej veci. Nezriedka je táto žiadosť sprevádzaná požiadavkou sprístupniť i administratívnu zložku/spis útvaru, ktorá sa porušením pracovnej disciplíny zaoberá a ktorá obsahuje relevantné informácie s poukazom na to, aby sa uvedený zamestnanec mohol na podanie vysvetlenia náležite pripraviť. Táto otázka spravidla nie je riešená vnútornými predpismi zamestnávateľa a tak osoby poverené zamestnávateľom musia často vyriešiť "predbežnú otázku" či:
- sa vzťahuje sa právo na obhajobu aj na zamestnanca, ktorý podáva vysvetlenie;
- je zamestnanec oprávnený zvoliť si práv­neho zástupcu a radiť sa s ním o podaní vysvetlenia príp. vyjadrenia;
- je zamestnávateľ povinný umožniť účasť právnemu zástupcovi zamestnanca na podaní vysvetlenia;
- je zamestnávateľ povinný sprístupniť zložku, ktorá obsahuje informácie o možnom porušení pracovnej disciplíny.
Ad a)
V zmysle § 2 ods. 9 zákona č. 300/2005 Z.z. Trestný poriadok v znení neskorších predpisov (ďalej len "Trestný poriadok") každý, proti komu sa vedie trestné konanie, má právo na obhajobu. Rovnako aj Európsky dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd 1) v znení neskorších dodatkov v článku 6 ods. 3 zdôrazňuje , že každý, kto je obvinený zo spáchania trestného činu, musí byť bez meškania a v jazyku, ktorému rozumie, podrobne oboznámený s dôvodom obvinenia, musí m