1. Súčasný stav problému a vymedzenie postupu riešenia
V teórii pracovného práva prevláda názor, že
Zákonník práce nepripúšťa možnosť elektronického doručovania písomností.
6)
Podľa J. Žuľovej obsahuje
Zákonník práce
lex specialis
úpravu, ktorá ustanovuje spôsob, ako by mal dôjsť prejav vôle voči neprítomnej osobe, a tým je
§ 38 ZP.
7)
A. Olšovská a M. Laclavíková vylučujú možnosť elektronického doručovania (e-mail) písomností zamestnávateľa, pretože týmto spôsobom nemožno písomnosť doručiť zamestnancovi do vlastných rúk.
8)
Naopak, s názormi, ktoré realizáciu právnych úkonov elektronickými prostriedkami pripúšťajú, sa stretávame ojedinele, aj keď tieto názory sa objavili aj v rozhodovacej praxi. Krajský súd v Bratislave vo veci určenia neplatnosti skončenia pracovného pomeru (treba dodať, že išlo o skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnanca v skúšobnej dobe) konštatoval, že elektronická komunikácia je v súčasnej dobe bežným komunikačným prostriedkom; elektronická e-mailová komunikácia nepredstavuje len formu uskutočňovania právnych úkonov predpokladaných zákonom (
§ 40 ods. 4 OZ), ale aj spôsob ich doručovania. Tento súd ďalej uviedol, že keďže
Občiansky zákonník ani
Zákonník prácenestanovujú osobitné podmienky nadobudnutia účinkov doručenia elektronickej správy ani podmienky, za ktorých je takéto doručenie neúčinné, zvolený spôsob oznámenia skončenia pracovného pomeru nemôže byť na ujmu zamestnanca, ak bolo nesporné, že zamestnanec odoslal oznámenie o skončení pracovného pomeru e-mailom na pracovisko, kde pôsobil, a to na tri funkčné adresy zástupcov zamestnávateľa, pričom doručovaná elektronická správa sa zamestnancovi nevrátila ako nedoručená.
9)
Je nesporné, že elektronické písomnosti nemožno doručovať spôsobom ustanoveným v § 38 ZP (priame doručovanie, doručovanie poštovým podnikom). Elektronické doručovanie preto možno považovať za vadné, t. j. odporujúce požiadavkám vyplývajúcim z § 38 ZP. To však neznamená, že právne úkony urobené elektronickými prostriedkami sú v pracovnoprávnych vzťahoch bez ďalšieho neplatné. hoci je pravdou, že Zákonník práce neupravuje elektronické doručovanie písomností, treba uviesť, že Zákonník práce neupravuje ani právne následky, ktoré nastanú v prípade, že písomnosť nie je doručená ustanoveným spôsobom. Výnimkou je výpoveď a okamžité skončenie pracovného pomeru, ktoré musia byť doručené, inak sú neplatné (§ 61 ods. 1 a § 70 ZP). Pokiaľ ide o iné právne úkony, Zákonník práce neustanovuje, že následkom porušenia ustanovení o doručovaní písomností je neplatnosť, neúčinnosť či neexistencia právneho úkonu.
Za uvedeného právneho stavu treba upraviť otázku, aký je právny význam doručovania. Následne bude potrebné preskúmať, aké právne následky spôsobuje porušenie ustanovení o doručovaní písomností, vrátane prípadu, že k tomuto porušeniu došlo tým, že písomnosť bola doručovaná elektronicky. Výklad právnej úpravy si vyžaduje podrobnejšiu analýzu inštitútu doručovania, ktorá by reflektovala jeho podstatu, účel, ale aj jeho historický vývoj. Je paradoxné, že potrebu skúmania týchto otázok vytvára rozvoj informačných technológií, ktorý umožnil realizáciu právnych úkonov elektronickými prostriedkami. Cieľom článku je posúdiť možnosti realizácie právnych úkonov elektronickými prostriedkami so zreteľom na právnu úpravu doručovania v pracovnoprávnych vzťahoch. Pri spracovaní článku boli využité všeobecné teoretické metódy, najmä analytická metóda, ale aj komparatívna metóda, historická metóda a metóda generalizácie.
2. Teória dôjdenia verzus doručovanie písomností
Všeobecná súkromnoprávna úprava je založená na teórii dôjdenia, ktorá je legislatívne vyjadrená v
§ 45 ods. 1 OZ. Podľa tohto ustanovenia platí, že prejav vôle pôsobí voči neprítomnej osobe od okamihu, keď jej dôjde. Ide o určenie okamihu, ktorým sa jednostranný adresovaný právny úkon (vrátane návrhu na uzatvorenie zmluvy a jeho prijatia) stáva perfektným. Podľa rozhodovacej praxe to znamená, že jednostranný písomný prejav vôle je účinný voči adresátovi okamihom, ktorým sa ocitne v jeho dispozičnej sfére (napr. v poštovej schránke) a adresát má možnosť sa s jeho obsahom oboznámiť; nie je rozhodujúce, že o obsahu právneho úkonu adresát v skutočnosti nevie.
10)
Odlišné východiská platia pre pracovnoprávny inštitút doručovania podľa § 38 ZP, ktorý má osobitnú povahu a funkcie. Pri doručovaní neposta