Vyhľadávanie v online časopise
Online časopis
Objektívnosť a nestrannosť spravodajských programov v správnej súdnej praxi
Normatívne ustanovená povinnosť vysielateľa zabezpečiť objektívnosť a nestrannosť spravodajských programov predstavuje nástroj na ochranu práv a slobôd iných, bezpečnosti štátu, verejného poriadku, verejného zdravia a mravnosti, ako aj nástroj na ochranu demokratického právneho štátu. Príspevok analyzuje normatívnu úpravu povinnosti vysielateľa zabezpečiť objektívnosť a nestrannosť spravodajských programov v kontexte správneho súdnictva. Osobitná pozornosť je venovaná otázke miery požiadavky súladu spravodajského programu s objektívnou realitou, ako aj otázke dôsledkov kritického, resp. negatívneho vyznenia spravodajského programu z hľadiska povinnosti vysielateľa zabezpečiť objektívnosť a nestrannosť týchto programov.
"Zdá se, že čím větší je odstup od každodenní žurnalistické práce, tím větší bývá sklon k iluzi, že objektivní zpravodajství možné je."
Michael Kunczik
1)
1. Úvod
Vysielateľ, ktorý nepodlieha samoregulačnému mechanizmu zapísanému do evidencie podľa zákona č. 264/2022 Z. z. o mediálnych službách (zákon o mediálnych službách) v znení neskorších predpisov (ďalej aj "zákon o mediálnych službách"), regulujúcemu aj oblasť všestrannosti informácií, názorovej plurality a objektívnosti a nestrannosti programov (ďalej aj "vysielateľ"), je povinný (okrem iného) zabezpečiť objektívnosť a nestrannosť spravodajských programov (a programov aktuálnej publicistiky), pričom názory a hodnotiace komentáre musia byť oddelené od informácií spravodajského charakteru.
2)
Účelom tohto zákonného obmedzenia slobody prejavu vysielateľa je (slovami Ústavného súdu SR)
"ochrana práv a slobôd iných, bezpečnosti štátu, verejného poriadku, ochrana verejného zdravia a mravnosti ... a v istom zmysle implicitne s tým spojené napĺňanie požiadavky čl. 31 Ústavy SR, a to v tom smere, že týmto zákonným obmedzením slobody prejavu v zmysle jeho textácie sa má predchádzať šíreniu a uvádzaniu jednostranných názorov, myšlienok a ideí na konkrétnu tému v rámci spravodajských programov ..., ktoré pri ich jednostrannosti ... zároveň môžu, skúmajúc každý prípad jednotlivo, jeho konkrétnosti a s ohľadom na charakter šírenia a uvádzania jednostranných názorov, myšlienok a ideí, ako aj charakter samotných jednostranných názorov, myšlienok a ideí, znamenať ohrozenie práv a slobôd iných, bezpečnosti štátu, verejného poriadku, ohrozenie verejného zdravia a mravnosti."
3)
2. Spravodajský program
Spravodajský program
de lege lata
nie je normatívne vymedzený.
4)
Možno však konštatovať, že spravodajský program je taký program, ktorého spravodajský charakter by mal byť zrejmý z časovej súvislosti informovania o aktuálnom dianí v spoločnosti a z obsahu, ktorý by mal informovať o faktoch bez komentárov a analýz,
5)
resp. program, ktorý obsahuje aktuálne správy (obrazové, čítané alebo kombinované) z domova a zo zahraničia, informácie o počasí, dopravnej situácii či športe a ktorý žánrovo zodpovedá charakteristike spravodajstva.
6)
Inými slovami, spravodajstvo stojí na informáciách a faktoch, sprostredkúva rozmanité a spoločensky podstatné informácie odrážajúce myšlienkovú pluralitu spoločnosti a slúži verejnosti na utváranie vlastných názorov.
7)
Medzi spravodajské programy je pritom potrebné zaradiť aj informačný útvar, akým je prehľad tlače, vrátane prehľadu zahraničnej tlače.
8)
Účelom spravodajského programu je (ale skôr má byť) nezaujato (nestranne) informovať verejnosť.
9)
Od spravodajského programu je potrebné odlišovať program aktuálnej publicistiky, ktorým sa rozumie program tematicky spätý so spravodajstvom a ktorý obsahuje komentáre k správam a udalostiam, analýzy vývoja, politické stanoviská k udalostiam alebo názory politikov na jednotlivé témy.
10)
Účelom publicistického programu, a teda aj programu aktuálnej publicistiky, je komentovať a hodnotiť prezentované informácie.
11)
Či už je určitý program spravodajským programom, alebo programom aktuálnej publicistiky, vysielateľ musí zabezpečiť jeho objektívnosť a nestrannosť. I keď zákonodarca explicitne nekladie rozdielne nároky na povinnosť vysielateľa zabezpečiť objektívnosť a nestrannosť spravodajských programov na jednej strane a programov aktuálnej publicistiky na druhej strane, vzhľadom na ich rozdielny účel je potrebné prísnejšie posudzovať zabezpečenie objektívnosti a nestrannosti u spravodajských programov.
12)
Porušenie predmetnej povinnosti u spravodajských programov je preto možné konštatovať už pri menšej intenzite nerešpektovania jej aspektov ako v prípade programov aktuálnej publicistiky.3. Objektívnosť v kontexte spravodajských programov
Pojem "objektívnosť v kontexte spravodajských programov" (zákonodarcom bližšie nevymedzený) v sebe zahŕňa niekoľko aspektov, spomedzi ktorých sa v rámci správnej súdnej praxe za najpodstatnejšie považujú správnosť (či presnosť), ako aj transparentnosť a vecnosť.
13)
Ako ďalšie aspekty objektívnosti možno spomenúť relevantnosť či rôznorodosť.3.1 Správnosť (či presnosť)
Správnosť (či presnosť) ako aspekt objektívnosti spravodajských programov znamená, že správa zodpovedá skutočnosti
14)
a že v zásade pravdivé informácie nie sú prezentované v zavádzajúcom kontexte a ani nie sú založené na manipulácii s postojmi osôb, ktorých sa týkajú.
15)
Objektívnosťou spravodajských programov sa teda (popri iných atribútoch) rozumejú pravdivé, resp. z pravdivých (a úplných) podkladov vychádzajúce informácie prezentované v týchto programoch.
16)
3.2 Transparentnosť
Transparentnosť ako aspekt objektívnosti spravodajských programov znamená, že žurnalista uvádza svoje informačné zdroje.
17)
Skutočnosť, že žurnalista neuvedie zdroj prezentovanej informácie, však automaticky nevedie k porušeniu povinnosti zabezpečiť objektívnosť a nestrannosť spravodajských programov. Bolo by totiž nadbytočné, aby žurnalista uvádzal presné zdroje svojich informácií aj tam, kde ide o informácie pre bežného recipienta ľahko dohľadateľné (typicky jednoduchým zadaním do webového vyhľadávača) - prehnaný dôraz na uvádzanie zdrojov pre každú jednotlivú infor
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.
Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.
Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).