Rozsudok pre zmeškanie z pohľadu súdnej praxe

Vydáno: 32 minút čítania
Cieľom tohto článku je analyzovať inštitút rozsudku pre zmeškanie v právnej úprave podľa zák. č. 160/2015 Z.z. s účinnosťou od 1.7.2016, ako aj poukázať na aktuálne aplikačné problémy a spôsob, akým sa s nimi vysporiadava súdna prax.
The aim of this article is to analyse the judgment by default in legal regulation n. 160/2015 Z.z. enacted as of 1st July 2016 as well as to point out the main issues which are currently occurring and the way they are dealt with by the judiciary bodies.
HUSOVÁ, Z.: Rozsudok pre zmeškanie z pohľadu súdnej praxe; Justičná revue, 72, 2020, č. 5, s. 628 - 639.
 

 
A Rozsudok pre zmeškanie vo všeobecnosti
Od účinnosti zák. č. 160/2015 Z.z., Civilného sporového poriadku v znení neskorších predpisov (ďalej aj "CSP"), je rozsudok pre zmeškanie (nazývaný aj kontumačný rozsudok) zaradený do tretej časti CSP, medzi osobitné procesné postupy. Rozhodne nejde o nový inštitút, v porovnaní s právnou úpravou v zák. č. 99/1963 Zb., Občiansky súdny poriadokv znení neskorších predpisov (ďalej "OSP"), je oveľa viac prepracovaný.
Rozsudkom pre zmeškanie možno rozhodnúť iba v sporových veciach, teda v konaniach podľa CSP a výlučne o žalobách podľa § 137 písm. a) CSP, čiže o žalobách o splnenie povinnosti. Sporom o splnenie povinnosti zodpovedajú konania, predmetom ktorých sú subjektívne práva žalobcu na
dare, facere, omittere, pati 1)
Zároveň je neprípustné rozhodnúť rozsudkom pre zmeškanie v neprospech slabšej strany v konaniach podľa druhej hlavy tretej časti CSP.
Z pohľadu súdov je nepopierateľnou výhodou kontumačných rozsudkov, že takéto rozhodnutie obsahuje len stručnú identifikáciu nároku a právny dôvod jeho vydania. Aj v tom sa prejavuje charakteristika rozsudku pre zmeškanie ako nástroja na zrýchlenie konania, keďže zjednodušené odôvodnenie uľahčí súdu vyhotovenie rozhodnutia.
Zákon jednoznačne ustanovuje, že súd rozsudkom pre zmeškanie rozhoduje v neprospech pasívnej strany, t.j. pri rozsudku pre zmeškanie žalovaného žalobe vyhovie a v prípade rozsudku pre zmeškanie žalobcu žalobu zamietne. Na tento výrok potom logicky nadväzuje aj výrok o nároku na náhradu trov konania. [Dalo by sa tiež povedať, že súd rozhoduje v prospech tej (niekedy len o málo) aktívnejšej sporovej strany, keď vezmeme do úvahy, že žalobcovi v niektorých prípadoch stačí len podať riadnu a zrozumiteľnú žalobu na to, aby bol v spore úspešný, avšak žiadny ďalší úkon už z jeho strany nie je potrebný.]
Rozsudok pre zmeškanie je nástrojom na zefektívnenie a zrýchlenie konania, a súčasne sankciou za procesnú pasivitu sporovej strany. Súčasná právna úprava umožňuje rozhodnúť rozsudkom pre zmeškanie žalovaného aj žalobcu, v čom sa prejavuje princíp rovnosti sporových strán.
Najvyšší súd Slovenskej republiky (ďalej "NS SR")
v uznesení sp. zn. 2Cdo/105/2018 zo dňa 29.3.2019
konštatoval: "Žalobca je subjekt obzvlášť dotovaný tzv. procesnou diligenciou, teda zodpovednosťou za priebeh sporu. Z povahy veci bude možné rozsudok pre zmeškanie žalobcu vydať iba na nariadenom pojednávaní, a iba na návrh žalovaného. V kontradiktórnom konaní je procesná zodpovednosť za vedenie sporu na sporových stranách. Ak teda žalobca nerešpektuje súdom uložené povinnosti (v tomto prípade ide o povinnosť zúčastniť sa na nariadenom pojednávaní), zodpovedá tomu i forma rozhodnutia.". 2)
V citovanom rozhodnutí NS SR pokračoval ďalej takto "V kontradiktórnom procese majú byť nositeľom procesnej iniciatívy sporové strany - žalobca iniciuje konanie a má mať záujem na efektívnom vedení "svojej právnej veci", a rovnako žalovaný, ak má v spore procesne obstáť, musí vyvíjať iniciatívu vo forme svojej procesnej obrany." 3)
Od prijatia CSP sa v sporovom konaní presúva aktivita podstatným spôsobom zo súdu na sporové strany v čo najširšej možnej miere.To sa prejavuje napríklad aj pri inštitúte doručovania.
Krajský súd v Bratislave (ďalej len "KS BA")
v rozsudku sp. zn. 4Cob/161/2018 zo dňa 24.1.2019
konštatoval: "Odvolacísúd zdôrazňuje skutočnosť, že odo dňa svojej účinnosti Civilný sporový poriadok sprísnil zodpovednosť strany za výsledok konania, a táto sa týka aj doručovania. Každý adresát je v súčasnosti zodpovedný za ochranu vlastných záujmov, vrátane prijímania písomností prostredníctvom elektronického doručovania podľa zákona o e-Go