Trendy posledných dvoch rokov mali nepochybne bezprecedentný vplyv na fungovanie spoločnosti ako takej, rovnako aj na individuálny životný štýl jedincov žijúcich v tejto spoločnosti.
1)
Medzi týmito trendmi má silné zastúpenie aj investovanie často z pohodlia domova prostredníctvom počítača alebo v ešte zjednodušenej forme, využívajúc mobilné aplikácie. Aj keďs použitím zmieňovaných technológií možno investovať do širokého spektra investičných inštrumentov, celosvetovú pozornosť a obľubu si za toto obdobie získali najmä virtuálne meny (ďalej aj "kryptomeny"). A boli to práve tie virtuálne meny, ktoré ešte pred pár rokmi boli v lepšom prípade považované za experiment a v horšom prípade boli označované ako podvod, pyramídová hra, ekologická hrozba, nástroje používané výhradne na trestnú činnosť, meny bez skutočnej hodnoty, v extrémnych prípadoch boli dokonca použité výrazy ako "jed na potkany" alebo "bezcenný blud".
2)
Signifikantný obrat vo verejnej mienke však nebol zaznamenaný iba u laickej investičnej verejnosti, ale aj u najväčších svetových finančných inštitúcií disponujúcich stovkami miliárd dolárov, ako napríklad J. P. Morgan, Goldman Sachs, Fidelity Investments, Vanguard Group a mnoho ďalších, ktoré ešte pred pár rokmi patrili k najtvrdším odporcom kryptomien. V súčasnosti sa tieto obchodné spoločnosti snažia v dôsledku záujmu svojich najbonitnejších klientov o sprostredkovateľskú činnosť v oblasti kryptomien, založenú najmä na poskytovaní kryptomenových investičných produktov.
Vzhľadom na mimoriadny globálny záujem o kryptomeny, iniciujú štáty, medzinárodne vládne a nevládne organizácie vytváranie a implikovanie legislatívy, ktorá by zabezpečila hladké a bezpečné fungovanie nového finančného systému. Aj keď bol na mnohých úrovniach nepochybne dosiahnutý pokrok, v legislatíve stále existujú medzery, efektívne využitie ktorých znamená pre individuálneho, hlavne neskúseného investora, ekonomické riziko straty investovaného kapitálu, v niektorých prípadoch aj v dôsledku trestnej činnosti.
Cieľom tohto článku je preto identifikovanie a analyzovanie najčastejších kryptomenových rizík a trestných činov z ekonomického a trestnoprávneho hľadiska. Pozornosť je venovaná aj hraničným situáciám, ktoré z morálneho a etického hľadiska môžu byť nepochybne považované za podvody, či iné trestné činy, avšak na základe súčasnej legislatívy je veľmi problematické, ba až nemožné klasifikovať ich ako protiprávne jednanie.
Článok sa v prvej svojej časti zaoberá definíciami potrebnými pre komplexné uchopenie a porozumenie danej problematiky a pokračuje vytýčením hlavných charakteristík trhu kryptomien. Druhá jeho časť je venovaná konkrétnej kazuistike so zmieňovanými ekonomickými rizikami, ktorá je následne analyzovaná z trestnoprávneho hľadiska s ohľadom na súčasnú slovenskú legislatívu.
Ekonomické pojmy a východiská
Virtuálna mena, resp. kryptomena, ako je to uvádzané v legislatíve, je podľa FATF z právneho hľadiska definovaná ako digitálna reprezentácia hodnoty, ktorá môže byť obchodovaná a slúži ako jednotka zúčtovania, úložisko hodnoty, nemá však status legálneho platidla. Nie je vydávaná ani garantovaná žiadnou legislatívou a spĺňa už uvedené funkcie dohodou medzi užívateľmi tejto virtuálnej meny.
3)
Z technologického hľadiska musia kryptomeny spĺňať niekoľko základných kritérií. Sú decentralizované, resp. neexistuje žiadna centrálna inštitúcia alebo fyzická osoba, ktorá je zodpovedná za vydávanie jednotiek kryptomeny alebo spracovávanie transakcií. Všetky transakcie sú zapísane na blockchaine, a nikto okrem vlastníka privátneho kľúča nemá možnosť uskutočňovať transakcie. Kryptomeny dodržiavajú aj zásadu nezameniteľnosti, čo znamená, že dáta spojené s historickými transakciami na blockchaine nemožno upraviť.
4)
Blockchain je technológia (distribuovaná decentralizovaná databáza), ktorá uchováva záznamy o transakciách chránených proti externým a interným zásahom. Existujú dva typy blockchainu - (1) decentralizovaný, ku ktorému má prístup ktokoľvek, kto spĺňa požiadavky na overovanie transakcií, alebo (2) centralizovaný, ku ktorému majú prístup iba subjekty na základe súhlasu centrálnej entity. Blockchain j