Prevod práv a povinností stavebníka zo stavebného povolenia je témou, ktorá trvalo zaujíma odbornú verejnosť i aplikačnú prax. Otázky súvisiace s možným prevodom práv a povinností zo stavebného povolenia zaujímajú predovšetkým stavebné úrady z pohľadu vlastnej rozhodovacej činnosti, primárne obce, ktoré v rámci preneseného výkonu štátnej správy vykonávajú aj pôsobnosť všeobecného stavebného úradu. Nemenej záujmu však prejavujú súkromní investori na poli investičnej výstavby.
Prevod práv a povinností stavebníka zo stavebného povolenia
JUDr.
Martina
Tekeliová
Pojem stavebník
Pojmové vymedzenie stavebníka je nevyhnutné pre správne posúdenie právnej otázky možnosti alebo nemožnosti zmluvných prevodov práv a povinností stavebníka, resp. práv a povinností zo stavebného povolenia na tretie osoby.
V právnom poriadku Slovenskej republiky nemá pojem stavebník svoju legálnu definíciu. Napriek uvedenému, tento pojem používa zákon č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v znení neskorších predpisov (ďalej aj ako "Stavebný zákon"). S pojmom stavebník sa môžeme stretnúť v mnohých ustanoveniach Stavebného zákona. V rámci skúmanej problematiky uvedieme tie z nich, ktoré slúžia pre analýzu nastolených právnych otázok.
Podľa § 2 ods. 1 písm. d) Stavebného zákona územné plánovanie zahŕňa tieto úlohy a činnosti: určuje zásady a podmienky vecnej a časovej koordinácie miestne sústredenej výstavby
jedného stavebníka alebo viacerých stavebníkov
.Podľa § 44 ods. 2 Stavebného zákona jednoduché stavby a ich zmeny môže uskutočňovať
stavebník
sám pre seba svojpomocou, ak vedenie ich uskutočňovania vykonáva stavebný dozor.Podľa § 46d ods. 2 Stavebného zákona stavebný denník vedie stavbyvedúci alebo
stavebník
od prvého dňa prípravných prác až do skončenia stavebných prác.Podľa § 57 ods. 1 Stavebného zákona
stavebník
je povinný uskutočnenie stavieb, stavebných úprav a u