Vybrané praktické aspekty inštitútu dohody o vine a treste

Vydáno: 20 minút čítania

Autorka sa v predkladanom článku zaoberá vybranými praktickými aspektmi inštitútu dohody o vine a treste. Pozornosť sústreďuje predovšetkým na aplikačné úskalia tohto inštitútu v súvislosti s ukladaním trestov v rámci dohodovacieho konania a následného využívania dohody o vine a treste v praxi. Autorka formuluje závery a zároveň ich poníma aj ako podnet do diskusie.

 
MIŠINOVÁ, A.: Vybrané praktické aspekty inštitútu dohody o vine a treste; Justičná revue, 73, 2021, č. 5, s. 692 - 699.
In the presented article author deals with selected practical aspects of the agreement on guilt and punishment. The author focuses attention mainly on the institute's applicational effects in relation to the sentencing within the area of the agreement procedure and the subsequent usage of the agreement on guilt and punishment in practice. The author formula tes conclusions and at the same time considers them an incentive for discussion.
 
Úvod
Pramene inštitútu priznania viny a konania o dohode (plea bargaining) tkvejú v anglo-americkom právnom systéme, ktorý je založený na porotnom rozhodovacom procese, o ktorom je známe, že je značne zdĺhavý, finančne aj personálne zložitý. So zreteľom na uvedené sa ako žiaduce javilo hľadať riešenie, ktoré by bolo efektívnejšie na účel rýchleho vyriešenia sporu. Týmto riešením sa stal práve inštitút konania o dohode o vine a treste, ktorý sa premietol do nášho právneho systému rekodifikáciou Trestného poriadku účinného od 1. januára 2006. Uvedenou novelou došlo k vytvoreniu predpokladov na vybavenie trestných vecí s využitím tohto druhu odklonu. 1) Konanie o schválení dohody o uznaní viny a prijatí trestu (ďalej aj ako "dohoda o vine a treste") možno zaradiť medzi osobitné spôsoby konania, keďže predmetný právny inštitút umožňuje riešenie trestných vecí hospodárnejšie a menej komplikovanejšie vďaka vedeniu osobitných procesných postupov bez konania formálne náročného hlavného pojednávania. 2) V tomto kontexte považujeme za prínosné zvýrazniť význam dohody o vine a treste, na ktorý upriamil pozornosť aj Najvyšší súd Slovenskej republiky v rozhodnutí zo dňa 17.7.2013, sp. zn. 3Tdo/29/2013, kde skonštatoval skutočnosť, v zmysle ktorej význam dohody o vine a treste tkvie predovšetkým v tom, že správne vedené a štruktúrované dohody prinášajú prospech tak pre obvineného, ako aj pre spoločnosť. Podstata predmetného inštitútu spočíva v tom, že prokurátor a obvinený uzatvárajú obojstranne výhodnú dohodu týkajúcu sa spôsobu skončenia trestnej veci. Týmto konaním sa obvinený vzdáva práva na prerokovanie veci pred nezávislým a nestranným súdom na hlavnom pojednávaní a trest mu súd ukladá bez dokazovania viny po tom, ako kladne odpovie na verejnom zasadnutí pred súdom na zákonom taxatívne stanovené otázky uvedené v ustanovení § 333 ods. 3 Trestného poriadku pod písmenami a)

Související dokumenty

Súvisiace články

Poznámky k aplikačným problémom pri zaisťovaní počítačových údajov v trestnom konaní
Trestná zodpovednosť právnických osôb v Slovenskej republike - poohliadnutie sa za piatimi rokmi právnej úpravy a aplikačnej praxe
Najčastejšie pochybenia policajtov v kontexte drogovej trestnej činnosti a aktuálne problémy aplikačnej praxe
Odmena ex offo obhajcu pri schválení dohody o vine a treste súdom pred podaním obžaloby
Aplikačné problémy výkonu dozorovej činnosti prokurátora v trestnom konaní
Zákaz donucovania k sebaobvineniu pri ekonomickej trestnej činnosti
K niektorým aspektom trestného činu poškodzovania veriteľa v súvislosti so záložným právom
Mediácia v trestných veciach a jej limity
Kritika nového trestného činu nekalej likvidácie
K otázke, či možno darovanie nehnuteľnosti zo strany dlžníka podradiť pod znaky základnej skutkovej podstaty trestného činu poškodzovania veriteľa
"Osobitné kvalifikačné pojmy" v Trestnom zákone
Aplikačné problémy pri vyhotovovaní obrazových záznamov zo sledovania osôb alebo vecí
Nástin charakteru nepravej trestnej zodpovednosti právnických osôb podľa § 83a a § 83b Trestného zákona
... Ešte k dovolaniu v trestnom konaní
Mimoriadne zníženie trestu a dovolacie konanie
Zákon o obetiach trestných činov (Spĺňa európske štandardy?)
Zákonnosť a použiteľnosť dôkazov v trestnom konaní získaných utajovanou činnosťou detektívnej služby
Teoretické východiská medzinárodnej justičnej spolupráce v trestných veciach.
K problematike "actio libera in causa" v súvislosti s trestným činom opilstva.

Súvisiace predpisy

zákon č. 300/2005 Z.z. Trestný zákon
301/2005 Z.z. Trestný poriadok
619/2005 Z.z. o podmienkach a postupe prokurátora pri konaní o dohode o uznaní viny a prijatí trestu