POZNÁMKY K APLIKAČNÝM PROBLÉMOM PRI ZAISTOVANÍ POČÍTAČOVÝCH ÚDAJOV V TRESTNOM KONANÍ1)
V aplikačnej praxi je dlhodobo sporné ako správne postupovať pri vykonávaní domovej prehliadky a zaisťovaní vecí dôležitých pre trestné konanie, ktoré majú formu počítačového údaju (napr. účtovníctva vedeného v elektronickej forme pri daňových trestných činoch), respektíve ako správne postupovať pri znaleckom skúmaní obsahu už zaistených vecí v prípadoch, keď je zrejmé, že zaistená vec (nosič informácií, spravidla v praxi mobilný telefón) obsahuje aj údaje o telekomunikačnej prevádzke. V prvom prípade nie je aplikačná prax jednotná v tom, či okrem príkazu na vykonanie domovej prehliadky musí byť zároveň vydaný aj príkaz na uchovanie a vydanie počítačových údajov podľa § 90 Trestného poriadku2) (ďalej aj "TP") a v druhom prípade nie je aplikačná prax jednotná v tom, či okrem príkazu na vykonanie domovej prehliadky musí byť zároveň vydaný aj príkaz na oznámenie údajov o telekomunikačnej prevádzke podľa § 116 TP.3) Cieľom tohto článku je pokúsiť sa nájsť odpovede na uvedené sporné otázky, a to aj na podklade rozhodovacej činnosti Najvyššieho súdu SR.
Základným východiskom pre skúmanie obidvoch načrtnutých problémových situácií je § 99 ods. 1 a 2 TP v zmysle ktorého je dôvodom na vykonanie domovej prehliadky alebo prehliadky iných priestorov podozrenie, že v obydlí je vec dôležitá pre trestné konanie. Ich podstatou teda je hľadanie vecí (dôkazov) dôležitých v trestnom konaní.
Vecou sa pritom podľa § 130 ods. 2 Trestného zákona (ďalej aj "TZ") rozumie aj nehmotná informácia, dáta výpočtovej techniky alebo obrazový záznam na technickom nosiči. Z uvedenej zákonnej definície pojmu "vec" je zrejmé, že pri domovej prehliadke môžu byť predmetom zaistenia aj počítačové údaje, ktoré majú právnu povahu veci a ktoré sú zachytené na technickom nosiči, t.j. ktoré sú zachytené najmä na CD, DVD, USB kľúči, harddisku počítača, harddisku mobilného telefónu a podobne. Na tomto mieste treba zdôrazniť, že počítačové údaje (ako nehmotný objekt) sú spravidla uložené na nejakom nosiči, ktorý je spôsobilý na ich trvalý alebo dočasný záznam. Takýmto nosičom je práve napríklad CD disk, DVD disk, USB kľúč, pamäťová karta, pevný disk (harddisk), ktoré sa rozlišujú okrem iného aj charakterom ich prenositeľnosti, kde napríklad CD disk, či USB kľúč sú prenosnými nosičmi a pevný disk v jeho internej podobe je neprenosným nosičom, keďže je zabudovaný v počítači. Nosič sám pritom v takýchto prípadoch nie je predmetom záujmu orgánov činných v trestnom konaní a z hľadiska preskúmania počítačových údajov je bezpredmetné na akom nosiči sú tieto zaznamenané, a ktorý je svojou podstatou hmotnou vecou4).
Zaistenie veci pri domovej prehliadke5) a príkaz na odpočúvanie a záznam telekomunikačnej činnosti podľa § 115 TP a príkaz na oznámenie údajov o telekomunikačnej prevádzke podľa § 116 TP.
Pokiaľ ide o posúdenie otázky či na znalecké skúmanie obsahu mobilného telefónu zaisteného pri domovej prehliadke treba vydať aj príkaz na oznámenie údajov o telekomunikačnej prevádzke podľa § 116 TP tak možno poukázať na trestnú vec vedenú na Najvyššom súde SR6) pre pokračovací zločin vydierania podľa § 189 ods. 1, ods. 2 písm. c) TZ a iné. Obvinený v dovolacom konaní namietal, okrem iného, aj to, že v konaní pred súdom došlo k nezákonne vykonanému dôkazu, a to v súvislosti s vypracovaním znaleckého posudk