Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Aktuality

​M. Kolíková: Princípy právneho štátu a demokracie majú byť rovnaké naprieč EÚ, ubezpečila europoslancov

Kategória: Aktuality Zdroj: Ministerstvo spravodlivosti SR

Reformy v oblasti justície a téma dodržiavania princípov demokracie a právneho štátu dominovali videokonferencii ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej s poslancami Monitorovacej skupiny Európskeho parlamentu pre demokraciu, právny štát a základné slobody. Europoslanci sa zaujímali aj o opatrenia, ktoré Slovensko prijíma v rámci boja proti korupcii a praniu špinavých peňazí. 

Mám úprimný záujem na tom, aby sa reforma justície uskutočnila podľa zásad právneho štátu a demokracie tak, ako tieto zásady a princípy vníma aj Európska únia. Odmietam akékoľvek regionalistické definície právneho štátu. Princípy právneho štátu a demokracie sú iba jedny. Veď aj preto sme vstúpili do EÚ. My chceme nielen ťažiť z týchto princípov, ale ich aj skutočne rešpektovať,“ povedala hneď na úvod svojho vystúpenia poslancom Európskeho parlamentu ministerka spravodlivosti M. Kolíková. 

 Ako predstaviteľom výboru LIBE vysvetlila, ministerstvo o zavádzaných reformách vedie úzky dialóg s predstaviteľmi Európskej komisie a stále spolupracuje aj s Radou Európy, konkrétne s Komisiou pre efektívnu justíciu (CEPEJ). „Je prirodzené, že veľké reformy si nájdu aj kritikov. Diskusii sa nebránime. Vediem priebežný dialóg s eurokomisármi, aby sme odstránili čo i len pochybnosti o tom, či sú naše reformy v súlade s princípmi právneho štátu a demokracie. Zárukou mojich dobrých úmyslov Vám môže byť aj môj osobný životopis. Už počas vysokej školy a potom ako advokátka som úzko spolupracovala s mimovládnymi organizáciami na presadzovaní zásad právneho štátu,“ pokračovala ministerka. Ako dodala, všimla si, že často sa v rámci politického boja operuje s pojmom „nezávislosť justície“. Preto chce viesť dialóg s každým, kto má záujem pochopiť, o čom navrhované zmeny sú. 

Poslanci sa zaujímali aj o to, ako Slovensko bojuje proti korupcii a praniu špinavých peňazí. M. Kolíková predstaviteľom europarlamentu priblížila vznik Úradu pre správu zaisteného majetku. Jeho vznik už definitívne odobril parlament aj prezidentka, úrad bude fungovať pod ministerstvom spravodlivosti. Ďalším opatrením, najmä v súvislosti s možným korupčným správaním v justícii, môže byť podľa ministerky napríklad posilnenie kompetencií a personálu Súdnej rady.  

Monitorovacia skupina Európskeho parlamentu pre demokraciu, právny štát a základné slobody bola zriadená pod výborom EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) v nadväznosti na vraždu maltskej novinárky Daphne Caruana Galizia a vraždu Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Misia z Európskeho parlamentu Slovensko aj navštívila, zatiaľ dvakrát - v marci 2018 a vo februári 2019. Ministerka M. Kolíková so skupinou už komunikovala, krátko po nástupe do funkcie aj za prítomnosti premiéra Igora Matoviča.