Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Online časopis

Súkromné právo 1/2015

ISSN 2453-6504 (online) ISSN 1339-8652 (tlačené vydanie)
1/2015

Rodinné právo súčasnosti

doc. JUDr. Lila Bronislava Pavelková, PhD.

Rodinné právo je veľmi dynamické právne odvetvie, no jeho dynamika nie je ako v iných právnych odvetviach odrazom množstva novelizačných zásahov do textu zákona. Autorka sa v uvedenom príspevku ven...

Ako (ne)reformovať slovenskú spoločnosť s ručením obmedzeným

Mgr. Juraj Hudák, LL.M

Už dlhšie obdobie sa v oblasti práva obchodných spoločností diskutuje o tzv. konkurencii právnych foriem podnikania jednotlivých európskych právnych poriadkov. Ku konkurencii právnych foriem podnik...

Obsah vydania

Vydáva

SÚKROMNÉ PRÁVO
odborný mesačník, ročník I.

Vydáva: Wolters Kluwer s. r. o., Mlynské nivy 48, 821 09 Bratislava, tel.: (02) 58 10 20 10; IČO: 31348262.

Šéfredaktorka: Mgr. Pavlína Kráľovičová

Redakčná rada:
prof. JUDr. Oľga Ovečková, DrSc.
doc. JUDr. Kristián Csach, PhD., LL.M.
doc. JUDr. Bronislava Pavelková, PhD.
doc. JUDr. Anton Dulak, PhD.

Odborný redaktor: Mgr. Marek Švec

Predplatné a distribúcia: Mgr. Eva Némethová; tel.: (02) 58 10 20 31
Internet: www.wolterskluwer.sk
Inzercia: Ing. Milan Kubaliak, tel.: (02) 58 10 20 12

Adresa redakcie: Mlynské nivy 48, 821 09 Bratislava, tel.: (02) 58 10 20 26, e-mail: sukromnepravo@wolterskluwer.sk

Nevyžiadané rukopisy nevraciame. Pretlač a akékoľvek šírenie je povolené len so súhlasom redakcie.

Akékoľvek názory, vyjadrenia, odpovede alebo stanoviská (ďalej len „odborné autorské dielo“) uvádzané v príspevkoch časopisu sú výhradne autorskými dielami, ktoré obsahujú názory autorov, preto ich nemožno považovať za poskytovanie právneho poradenstva.

Za obsah odborného autorského diela zodpovedá autor. Odborné autorské diela sa poskytujú ako informatívne a právne nezáväzné. Odborné autorské diela sú určené výlučne pre interné potreby čitateľov, a spoločnosť Wolters Kluwer s. r. o. nenesie zodpovednosť za prípadnú škodu alebo ujmu akéhokoľvek charakteru vzniknutú čitateľom, ak budú postupovať podľa obsahu odborných autorských diel.

Objednávky predplatného automaticky predlžujeme na ďalší rok. Prípadné zrušenie odberu uskutočnite písomne vždy v mesiaci október. Celoročné predplatné je 105,00 € vrátane DPH, poštovného a balného.

Sadzba: Pavol Markov – PAMART
Tlač: Stredná odborná škola polygrafická, Bratislava, www.polygraficka.sk
Návrh a úprava obálky: Pavol Markov - PAMART

Zadané do tlače 12. 2. 2015.

EV 5124/15

© Wolters Kluwer s. r. o., 2015

ISSN 2453-6504

Informácie pre autorov

Formálne a obsahové požiadavky na príspevky
Privítame články rôzneho zamerania, spracovania a rozsahu, venujúce sa súkromnému právu.
Predpokladáme, že nám autorky a autori budú zasielať štyri základné druhy príspevkov.
- V podrobnejších štúdiách autorky a autori ponúknu podrobnú analýzu konkrétneho problému, tak – pokiaľ je to možné a vhodné – z pohľadu doktríny, ako aj zo skúseností aplikačných orgánov.
- Prehľadové príspevky systematizujúce poznatky či výsledky rozhodovacej činnosti v určitej oblasti do užívateľsky vhodnej podoby.
- Informačné príspevky prinášajúce informácie o novej právnej úprave či súdnych rozhodnutiach.
- Kritické reakcie a iné vstupy do diskusie ponúknu iné pohľady na ustálenú aplikačnú prax, názory v doktríne alebo na konkrétne súdne rozhodnutia.

Náležitosti príspevku
Príspevok by mal mať jasne vymedzený cieľ, tému, resp. otázku, ktorá má byť zodpovedaná, a jasne formulovaný záver.
Predpokladáme, že príspevky budú spracované poctivo a v súlade s požiadavkami akademickej a profesijnej kultúry. Tomu napomáha aj zohľadňovanie iných publikovaných názorov, najmä opozitných názorov, ak sú dostupné.
Pri komentovaní a rozbore judikatúry je potrebné jasne odlíšiť samotné rozhodnutie a vlastný komentár autora.
Rozsah príspevku musí zodpovedať zložitosti a rozsahu problematiky, nemal by však presiahnuť 20 normostrán (36 tisíc znakov aj s medzerami a poznámkami pod čiarou).
K príspevku má byť doplnená anotácia, ktorá bude publikovaná pred samotným textom príspevku. V anotácii sa uvedie, akej otázky alebo problematiky sa príspevok týka, prípadne aj to, k akej odpovedi sa dospelo.
Štruktúra príspevku má byť logická, jednotlivé state oddelené nadpismi s jasným rozlíšením úrovne týchto nadpisov.
Redakcia odhovára autorov od preberania väčších textov, či už z právnej spisby, právneho predpisu alebo z textov rozhodnutí.
Formálne spracovanie: štandardný spôsob citovania. Literatúra a iné zdroje majú byť uvedené v poznámkach pod čiarou, v znení štandardnom pre náš časopis.
Príspevok, ktorý zjavne nezodpovedá formálnym alebo obsahovým požiadavkám redakcie, nebude predmetom recenzného konania a o odmietnutí bude autor upovedomený.
Redakčná rada uvíta aj prípadné iné príspevky, ktoré zameraním spadajú do konceptu časopisu.
Recenzie by mali obsahovať okrem identifikačných údajov o publikácii aj určenie, či ide o monografiu, alebo zborník, resp. súbor prác, hoci aj na spoločnú tému. Účelom recenzie nie je len informácia o štruktúre knihy. Predpokladáme, že recenzent čítal knihu, nie len prelistoval jej obsah. Preto je dôležité, aby v recenzii bol recenzovaný výstup daný do kontextu súčasného stavu poznania, porovnaný s inými doteraz publikovanými prácami vrátane uvedenia rozdielov.
Podstatné pre recenziu je posúdenie pridanej hodnoty recenzovanej publikácie.
Predložené príspevky sú predmetom anonymného recenzné konania. Účelom recenzného konania je oponentúra predloženého príspevku. Zároveň má recenzent za úlohu prispieť svojimi pripomienkami k zlepšeniu kvality predkladaného príspevku. Redakcia vynaloží úsilie, aby bol autor s výsledkami recenzného posúdenia príspevku oboznámený do jedného mesiaca od doručenia príspevku redakcii a o stanovisku redakčnej rady bez odkladu po tom, ako bolo prijaté.

Pravidlá pre konflikty záujmov:
- Je zodpovednosťou a otázkou cti autora, informovať recenzentov a čitateľov o možnom konflikte záujmov, teda o okolnosti, ktorá by mohla v očiach čitateľa vzbudiť pochybnosť o nestrannom spracovaní problematiky (autor zastupuje/zastupoval v spore, má iné, napríklad stavovské či iné profesijné prepojenie s problematikou či už ako sudca, prokurátor, advokát, exekútor, rozhodca a pod.). Samotný konflikt záujmov ani pochybnosť o ňom neobmedzujú možnosť jeho publikácie, čitateľ však musí byť o ňom informovaný pri zachovaní pravidiel poctivej profesijnej mlčanlivosti. Spravidla sa za dostatočný považuje odkaz na samotné pracovisko, resp. profesijnú afiliáciu autora.
- Konflikt záujmov bude zohľadňovaný aj v rámci anonymného recenzného postupu. Bude zabezpečené, aby príspevok nebol recenzovaný kolegom z pracoviska, podriadeným alebo nadriadeným vrátane osôb, riešiacich spoločný projekt.
Ďalšie informácie a požiadavky na príspevky je možné vyvodiť z recenzného formulára na predložené články a recenzie.

Vyskúšajte našu 10-dňovú skúšobnú licenciu a získajte prístup k celému portálu zadarmo. Stačí sa bezplatne zaregistrovať.

Chcem prístup zdarma

Máte už predplatné?
Prihláste sa.

Editoriál

Vážení čitatelia,

vraví sa: „Dvaja právnici, tri názory“. Skutočne, právne normy sú koncipované tak, že neraz umožňujú rôzny výklad a aplikáciu. Publikáciou v Zbierke zákonov Slovenskej republiky sa príbeh právnej normy nekončí, práve naopak. Začína sa jej samostatný život a až aplikačná prax skutočne overí jej kvality.

Časopis, ktorý práve držíte v rukách, má vytvoriť nový priestor pre odbornú diskusiu o témach, s ktorými sa stretávame vo svojej každodennej praxi. Matéria súkromného práva je veľmi široká, a práve preto si toto právne odvetvie zaslúži samostatné odborné periodikum, ktoré doteraz na trhu chýbalo. Poprední odborníci z radov advokátov, sudcov, významných osobností z akademickej obce a iní odborníci s dlhoročnou praxou v oblasti súkromného práva vo svojich príspevkoch rozoberajú konkrétne právne problémy a ponúkajú svoje odborné náhľady na ich riešenie.

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako by to dopadlo so spoločnosťou s ručením obmedzeným v prípade schválenia ostatnej novely Obchodného zákonníka? Bol by výsledný text len „kokteilom“ nemeckej, rakúskej a slovenskej právnej úpravy, alebo by sa skutočne skvalitnilo prostredie na fungovanie najfrekventovanejšie sa vyskytujúcej kapitálovej spoločnosti? V súvislosti s nedávnou referendovou kampaňou sa najčastejšie skloňovalo slovo rodina. Uvedomili sme si ale kam vlastne smeruje jedno zo základných odvetví súkromného práva – rodinné právo? Aký je jeho základ a aké sú jeho východiská do budúcnosti, a to aj v súvislosti s rekodifikáciou občianskeho práva?

To je len vzorka tém, ktoré Vám prinášame v prvom čísle nového právnického časopisu špecializovaného na súkromné právo. Veríme, že sa široké spektrum príspevkov, ktoré nájdete na nasledujúcich stranách, ako aj v ďalších číslach, stane Vaším pravidelným zdrojom odborných informácií a názorov, a tiež spoľahlivým sprievodcom vo svete súkromného práva.

Redakcia

O časopise

Recenzovaný časopis zameraný na otázky aplikačnej praxe

V oblasti súkromného práva Vám prinášame časopis zameraný na aktuálne problémy. Dvojmesačník rieši súčasné témy civilného práva s dôrazom na aplikáciu právnych inštitútov v praxi. Časopis obsahuje recenzované články, ktoré sa zaoberajú témami z občianskeho práva, obchodného práva, práva duševného vlastníctva a ďalších odvetví súkromného práva.

Je určený predovšetkým odbornej verejnosti, a to advokátom, advokátskym kanceláriám, sudcom, podnikovým právnikom, právnikom pôsobiacim v štátnej správe a samospráve, širokej právnickej verejnosti, ako aj študentom právnických fakúlt.