Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Online časopis

Význam advokátskych rodín v štruktúre slovenskej advokácie v medzivojnovom Československu.

Význam advokátskych rodín v štruktúre slovenskej advokácie v medzivojnovom Československu.
JUDr.
Peter
Kerecman
PhD.
Advokát, Košice. Autor ďakuje za cenné rady Mgr. zdenkovi Ďuriškovi z Národného biografického ústavu Slovenskej národnej knižnice a za podnet k formulácii témy Mgr. Janovi Koberovi, LLM., z Ústavu státu a práva akademie věd ČR.
KERECMAN, P.: význam advokátskych rodín v štruktúre slovenskej advokácie v medzivojnovom Československu. Právny obzor, 102, 2019, č. 3, s. 248 - 283.
Importance of lawyer´s families in the structure of Slovak advocacy in interwar Czechoslovakia.
In interwar Czechoslovakia the arrival of young adepts to the legal profession was influenced not only by the objective position of advocacy in society determined by legal regulations (in particular the length of articled clerk´s experience, degree of internal professional freedom) and by economic situation of the lawyers or perception of this profession by the public, but also by the family environment. The specific features of Slovakia were a relatively small territory, the ideological closeness of the profession´s members, which appeared already in the hungarian period, especially among nation-oriented lawyers, and the fact that law offices were established directly in homes of the lawyers, where their families lived. These circumstances also contributed to the establishment of family relations among lawyers. lawyer´s families were connected by marriages of sisters and daughters of lawyers with their colleagues. The lawyers employed in their offices not only their sons, but also their other relatives. In some cases, several siblings worked as lawyers. The most important Slovak lawyer´s families were the Mudroňs, the halašas, the Daxners, the Fajnors, the Jesenskys and the bazovskys. Many renowned pre-revolution lawyers transferred their legal practices to their sons (e.g. J. Dérer, C. horváth, S. Medvecký, P. Jamnický, a. Pivko, E. Stodola) or nephews (e.g. I. Markovič, M. Mičura, D. Okáli). The lawyer´s profession was later transferred from fathers to daughters and marriages between female lawyers (articled clerks) and male lawyers were concluded - they often performed the legal profession together. lawyer´s families in Slovakia in the interwar period were an important bearer of traditional values of the legal profession and contributed to its development.
Key words:
Advocacy, history of legal professions, family
1. Úvod
Na jeseň v roku 1941 vydalo pražské vydavateľstvo Novina český preklad knihy la vita dell'avvocato (Život advokáta)1), ktorej autormi sú bratia advokáti Pierluigi a Ettore érizzo. boli synmi Paola Francesca érizzo, ktorý advokáciu vykonával v talianskom Janove päť desaťročí. Pracovali veľa rokov spoločne a po otcovej smrti kanceláriu prevzali. v knihe sa autori vyznávajú z lásky k advokátskemu povolaniu a vysvetľujú, ako sa v nich zrodila: "
Máme radi svoje povolanie, pretože je krásne a pretože nám umožňuje vniknúť do duše ľudí, ktorí sa nám zverujú, pretože nám pomáha poznať ich radosti, úzkosti a bolesti; pretože je to povolanie dobré a neraz nám dáva príležitosť vykonať potichu trocha dobra; máme ho radi, pretože nás ho učil náš otec a my ho budeme učiť s pomocou Božou i naše deti.
"2)
K odovzdávaniu advokátskeho povolania z otca na syna dochádzalo aj v medzivojnovej slovenskej spoločnosti. advokátske rodiny sa spájali i sobášmi medzi dcérami či sestrami advokátov a ich kolegami. Do advokátskych kancelárií nastupovali i ďalší príbuzní advokáta, ktorých z dôvodov rodinných väzieb advokát zamestnal ako koncipientov. Po vstupe žien do advokácie pribudol nový fenomén - advokátske manželstvá. Rozširujúce sa advokátske rodiny mali na vývoj personálnej štruktúry medzivojnovej slovenskej advokácie nezanedbateľný vplyv.
2. Činitele ovplyvňujúce vstup do advokácie a osobitosť situácie na Slovensku
Rodina je jedným najvýznamnejších činiteľov pri výbere povolania. Rozhodnutie mladého právnika vstúpiť do advokácie, ale i záujem jeho rodičov, aby mu povolanie odovzdali, sú však formované viacerými faktormi. Patrí medzi ne najmä právna úprava výkonu povolania, ktorá stanovuje podmienky vstupu do povolania a mieru slobody advokácie ako predpoklad naplnenia účelu povolania, ale aj celkový - najmä hospodársky - stav advokácie a jej postavenie v spoločnosti, či počet advokátov v danom čase. Ďalšími faktormi sú napríklad atmosféra v stave či vnímanie advokátskeho povolania spoločnosťou.
Pred prvou svetovou vojnou (ku koncu roka 1913) bolo zapísaných do zoznamov advokátov so sídlom na území dnešného Slovenska3) spolu 1 117 advokátov4). O stave po vojne v roku 1918 kompletné údaje chýbajú, posledné známe sú z konca roka 1917. Možno z nich usúdiť, že povojnové počty poklesli oproti predvojnovým o viac než desať percent5) a celkový počet advokátov zapísaných so sídlom na území dnešného Slovenska iba mierne prekračoval tisíc. Po vzniku ČSR a vytvorení matričnej evidencie advokátov novovzniknutou advokátskou komorou v Turčianskom Sv. Martine sú prvé úplné údaje z roku 1922, keď bolo zapísaných so sídlom na Slovensku6) 914 advokátov7). Počet advokátov postupne narastal - v roku 1925 bolo zapísaných 982 advokátov8), v roku 1930 už 1 034 advokátov9), o päť rokov neskôr 1 158 advokátov10) a ku koncu roka 1937 až 1 193 advokátov11). Po územných stratách v dôsledku viedenskej arbitráže ku koncu roka 1938 už iba 1 04212), resp. po vzniku tzv. slovenského štátu13) 947 advokátov14). hoci počet advokátov od vzniku ČSR do roka 1938 postupne rástol, trvalo nakoniec sedemnásť rokov, kým dosiahol predvojnový stav (v priebehu roka 193515) ).
K dopĺňaniu advokátskeho stavu po prvej svetovej vojne prispeli urýchlené legislatívne zmeny. Už v januári 1919 boli vytvorené na území Slovenska podmienky na vykonávanie advokátskej skúšky zriadením skúšobnej komisie v banskej bystrici16), neskôr v Turčianskom Sv. Martine17). v prechodnom období do konca roka 1920 bolo umožnené skladať advokátsku skúšku už po vykonaní dvojročnej praxe18). Od roka 1920 mohlo dochádzať k presídleniu advokáta z Čiech na Slovensko19). Dĺžka osnovníckej praxe bola v roku 1924 skrátená z dovtedajších šiestich na päť rokov20). znova predĺžená na šesť rokov bola až v roku 1936.21) Takto boli vytvorené podmienky na uľahčenie vstupu do advokácie, keďže po vzniku Československa "
hospodárska konjunktúra sľubovala, že sa vojnové pohromy rýchlo odčinia a že mladí sa aj pri zvýšenom počte v advokácii ľahko uživia. Komory nenamietali, veď sú to ostatne synovia a dcéry. Tak vstupuje na bojisko nová generácia
".22)
Advokácia bola už v Uhorsku po tom, čo sa ako stav malého počtu privilegovaných vymanila zo zovretia pevných rúk vlády23), slobodná, a očakávalo sa, že rovnaká sloboda jej ostane zachovaná i v novom štáte. vnútorná sloboda advokácie v komorách bola však zakrátko po vzniku Československa potlačená. v roku 1920 boli dovtedajšie advokátske komory v bratislave, banskej bystrici, Prešove a Košiciach zrušené ich zlúčením do advokátskej komory v Turčianskom Sv. Martine. zároveň bolo advokátom odňaté právo rozhodovať na valných zhromaždeniach, ako aj právo voliť si výbor komory, predsedu komory a ďalších funkcionárov. všetky práva, ktoré podľa dovtedajších predpisov patrili valnému zhromaždeniu, zveril totiž zákon správnemu výboru komory. Jeho členov menoval a kedykoľvek mohol odvolať minister spravodlivosti po dohode s ministrom pre zjednotenie zákonodarstva a organizáciu správy24). hoci malo ísť iba o dočasné opatrenie, samospráva advokácie v medzivojnovom období nebola už nikdy obnovená.
Hospodárska situácia advokácie nebola uspokojivá. Napriek počiatočnému optimizmu po skončení vojny a hospodárskym úspechom štátu sa očakávania advokátov nenaplnili. Do nového štátu a novej právnej reality vstupovali s nádejou, že budú vyhľadávanými a primerane honorovanými "
sprostredkovateľmi
" vzťahu jednotlivca s novou "
verejnou mocou, s ktorou každý prichádza do styku, avšak vo vzťahu ku ktorej nie každý dokáže konať sám tak, aby to bolo na jeho prospech
"25). No advokátska sadzba (tarifa) nenasledovala zmeny hospodárskej situácie v štáte, advokáti boli preťažovaní povinným bezplatným zastupovaním, o príjmy ich pripravovali i pokútnici, a advokáti ako príslušníci slobodného povolania nemali vyriešené ani svoje nemocenské a dôchodkové zabezpečenie. hospodárska kríza po roku 1930 dopadla i na advokáciu. Samotní advokáti zdôrazňovali, že je aj v záujme spoločnosti "
zveľadiť nezávislý advokátsky stav"
, pretože "
advokát majúci plniť svoje povolanie musí byť k
nemu nie len odborne spôsobilý a vo
zvrchovanej miere svedomitý a dôveryhodný, ale
týmto požiadavkám
bude môcť vyhovieť len advokát hmotne a mravne nezávislý. Svojmu úkolu nebude môcť dostáť advokát zápasiaci s existenčnými starosťami. Následky odniesla by celá spoločnosť, nie len tenktorý advokát, alebo advokátsky stav
"26). v roku 1936 rezolúcia Iv. zjazdu československých advokátov konaného v Prahe znova upozorňovala na "
hroziaci pokles hospodárskej a odbornej úrovne stavu
", žiadala ochranu pred pokútnictvom, ktoré sa "
rozmohlo do tej miery, že ohrozuje právny poriadok, bezpečnosť verejnosti a výkon riadnej právnej pomoci
", kritizovala výkon práva chudoby a vyzývala na urýchlené zriadenie vlastného advokátskeho poisťovacieho ústavu (Penzijný ústav československých advokátov), ktorý bude nositeľom poistenia27). hoci aj predstavitelia štátu zlú hospodársku situáciu advokácie vnímali v kontexte významu riadneho plnenia jej úlohy v justičnom systéme28), k zlepšeniu situácie v medzivojnovom období už nedošlo. Situácia bola hodnotená aj týmito slovami: "
Nastávajú pomery horšie od vojnových. Starí znovu chudobnejú, mladí nebohatnú, ale pritom pomaly vymierajú advokáti vysmievaní kedysi pre vzájomnú prehnanú zdvorilosť,
a na ich mieste sa dosť často objavuje omnoho menej vábivý obraz zápasu z arény"29).
Na druhej strane, v medzivojnovom Československu bola advokácia verejnou mienkou vnímaná pozitívne. Často boli verejne pripomínané zásluhy advokátov na vzniku nového štátu30), ale aj ich skoršie zasadzovanie sa za práva slovenského národa v uhorských časoch. viacerí advokáti sa zapojili bezprostredne po vzniku štátu do jeho budovania, viacerí nastúpili i úspešnú politickú dráhu.
Povolaniu advokáta bola v spoločnosti venovaná pozornosť. Prispievala k tomu i tlač, ktorá často prinášala správy zo súdnych pojednávaní. Neobmedzovala sa iba na strohý opis veci, ale farbisto líčila postupy advokátov na pojednávaniach31). Tlač však s rovnakým záujmom prinášala i správy o pochybeniach advokátov32). aj slovenská literatúra prvej polovice 20. storočia venovala advokátom pozornosť. vykreslila obrazy advokáta v celej ich možnej rozmanitosti. advokát ako literárna postava bol zobrazovaný s úctou33), no niekedy aj s dešpektom34), veselo35), ale aj vážne, kriticky36), niekedy až odsudzujúco37). advokáti vystupovali v románoch i poviedkach ako súčasť života mestskej i vidieckej spoločnosti38), boli zobrazovaní prevažne ako úspešní ľudia. Predmetom kritiky bola však chamtivosť advokáta39), jeho neochota uprednostniť záujmy klienta pred vlastnými, ale aj pomoc pri presadení nespravodlivosti. advokáti sa stali i filmovými postavami v československých medzivojnových filmoch. Ich filmový obraz je až na niekoľko výnimiek mimoriadne pozitívny40). Nebolo výnimkou, že dostali priestor aj v rozhlasovom vysielaní Radiojournalu41).
Vznik a rozvoj advokátskych rodín bol ovplyvnený i niektorými špecifikami slovenského prostredia. Tými boli najmä relatívne malé územie Slovenska a ideová blízkosť príslušníkov povolania, ktoré prispievali k spájaniu advokátskych rodín sobášmi. v uhorských časoch slovenských národne orientovaných advokátov zbližovala najmä obhajoba národných práv, ale aj ich prenasledovanie štátnymi orgánmi za túto činnosť. Títo advokáti sa v politických procesoch vzájomne obhajovali42), na pomoc národným záujmom zakladali peňažné ústavy43) a podporovali sa i vo voľbách do Uhorského snemu44). Deti národne orientovaných advokátov mali často pre postoj rodičov obmedzenú možnosť vstupu do iných právnických povolaní. Navyše, k úradníckej službe uhorskému štátu nepociťovali ani sympatie. advokáti národovci tak svojich synov zamestnávali vo vlastných kanceláriách, či v kanceláriách kolegov a prijímali za koncipientov deti národne uvedomelých priateľov. Po vzniku Československa advokátov zbližovala služba novému štátu spätá najmä s Ministerstvom pre správu Slovenska, či politická príslušnosť.
Ďalšou dobovou osobitosťou, ktorá mala vplyv na rozvoj advokátskych rodín, bolo umiestnenie advokátskych kancelárii priamo v domoch či bytoch advokátov, kde žila celá rodina. Deti tak od útleho veku mali jednak možnosť priamo vnímať prostredie otcovej advokátskej kancelárie45), jednak pracovné stretnutia kolegov advokátov mali podobu rodinných návštev. Staršie deti nadväzovali kontakty s otcovými kolegami, formovala ich osobná skúsenosť s právom, bezprostredne vnímali výkon povolania rodičom, prarodičom či ďalšími príbuznými.
Hoci povolanie advokáta bolo na Slovensku v medz
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).