Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Online časopis

Jazyková a iná kultúra v rozhodnutiach súdov

Jazyková a iná kultúra v rozhodnutiach súdov
Pri čítaní súdnych rozhodnutí už "automatizovaným" pohybom podčiarkujem slová, ktoré "na prvé čítanie" nie sú spisovné a napriek opakovanému vytýkaniu tohto nedostatku sa stále objavujú najmä v odôvodnení rozhodnutí. Napr. doporučovať, namiesto správneho odporúčať, včetne namiesto vrátane, naviac namiesto navyše, zahájenie pojednávania namiesto otvorenie pojednávania, pohmoždenina namiesto pomliaždenina, prehlásenie namiesto vyhlásenie a ďalšie. Ale nie o takýchto pochybeniach má byť tento príspevok. Považujte to len za úvodné slová pred ďalšími úvahami emeritného sudcu …
Musím súhlasiť s konštatovaním, že slovenská justícia (súdnictvo) nemá v súčasnosti najlepšiu povesť a nepožíva želanú dôveru. Na strane jednej je to pochopiteľné, lebo rozhodnutie súdu spravidla privíta iba jedna z dvoch sporiacich sa strán, čo prirodzene determinuje dôveryhodnosť súdu už v počiatku na len maximálne 50 %. Je to skutočnosť, ktorú tí, čo verejne vyhlasujú, že slovenským súdom nedôverujú "až dve tretiny obyvateľov" vedome prehliadajú zrejme z politicky motivovaných dôvodov. Netreba pripomínať, že už tento fakt výrazne prispieva k ďalšiemu poklesu vážnosti a dôveryhodnosti justície, najmä keď sa táto prax stáva permanentnou.
Pokiaľ tak konajú politici, dá sa to ešte pochopiť. Keď však v naznačenom duchu konajú aj sudcovia, to je už (aspoň pre mňa) ťažko pochopiteľné. Nemyslím ani tak na existujúce vnútorné nezhody, averzie či anti
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).