Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Online časopis

Glosa k uzneseniu Najvyššieho súdu SR sp. zn. 3 Cdo 6/2017 zo 6.3.2017

V dovolaní, ktorého prípustnosť sa vyvodzuje z § 421 ods. 1 písm. a) CSP, by mal dovolateľ: a) konkretizovať právnu otázku riešenú odvolacím súdom a uviesť, ako ju riešil odvolací súd, b) vysvetliť (a označením konkrétneho stanoviska, judikátu alebo rozhodnutia najvyššieho súdu doložiť), v čom sa riešenie právnej otázky odvolacím súdom odklonilo od ustálenej rozhodovacej praxe dovolacieho súdu, c) uviesť, ako mala byť táto otázka správne riešená.

 

Glosa k uzneseniu Najvyššieho súdu Sr sp. zn. 3 Cdo 6/2017 zo 6.3.2017
JUDr.
Milan
Hlušák
advokát
V glosovanom rozhodnutí stál najvyšší súd pred otázkou, čo má obsahovať dovolanie, ktorého prípustnosť sa opiera o § 421 ods. 1 písm. a).1) Záver prijatý najvyšším súdom si aj napriek chýbajúcej jasnej opore v texte Civilného sporového poriadku zasluhuje plnú aprobáciu. Glosované rozhodnutie je zároveň zaujímavé aj tým, že poskytuje detailné vysvetlenie pojmu "ustálená rozhodovacia prax najvyššieho súdu". Na jeho pozadí sa však objavuje aj niekoľko ďalších, zaujímavých otázok, ktoré si zasluhujú hlbšiu analýzu. Cieľom tejto glosy je preto prehĺbiť argumentáciu najvyššieho súdu a načrtnúť odpovede na súvisiace otázky.
1. Hoci detaily prípadu (siahajúceho až do roku 1992) ani priebeh konania nie sú pre nás podstatné, kvôli ich určitej zaujímavosti sa pri nich krátko pristavíme. Poručiteľka pred smrťou darovala dvom maloletým osobám nehnuteľnosť. Rozhodnutie, ktorým poručenský súd schválil uzavretie darovacej zmluvy za maloletých ich opatrovníčkou, však nebolo poručiteľke ako účastníčke konania riadne doručené. Súd ho totiž neposlal priamo jej, ale jej matke, ktorá ňou síce bola splnomocnená, ale len na zastupovanie na konkrétnom pojednávaní, nie však na prevzatie rozhodnutia. Sama poručiteľka v tom však zrejme problém nevidela, pretože ešte pred svojou smrťou podala návrh na registráciu darovacej zmluvy štátnym notárstvom (obdoba dnešného vkladu na kataster nehnuteľností), pričom k nemu priložila aj sporné rozhodnutie. Hlavným predmetom sporu tak bola právna účinnosť schválenia darovacej zmluvy poručenským súdom (a tým aj platnosť darovacej zmluvy). Nižšie súdy sa domnievali, že schválenie účinné je, pretože rozhodnutie o schválení sa predsa len dostalo do dispozície poručiteľky, čo v konaní sporné nebolo. Dovolateľka však v dovolaní namietala, že takýto názor je v rozpore s ustálenou rozhodovacou praxou najvyššieho súdu, a to konkrétne s rozhodnutím pod sp. zn. R 16/1998.2) Najvyšší súd s ňou súhlasil.
2. Pri posúdení prípadu sa najvyšší súd musel vysporiadať s otázkou, čo má obsahovať dovolanie, ktorého prípustnosť sa zakladá na § 421 ods
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).